کد خبر: ۱۵۶۲ تاریخ انتشار : ۱۸-۰۲-۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸ 341

تسهیل گری استقرار شرکت های دانش بنیان خارجی در ایران

وزیر علوم از راه اندازی پارک علمی و فناوری بین الملل خبر داد و گفت: اگر لازم باشد لایحه بیمه پژوهش را تدوین و به مجلس ارائه می دهیم.

به گزارش واحد ارتباطات کانون به نقل از خبرگزاری مهر ، محمد علی زلفی گل در مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران که صبح امروز در محل ای سازمان برگزار شد، اظهار کرد: این سازمان به عنوان یک نهاد علمی و فناوری کاملا مستقل فعالیت می کند؛ برخی اوقات برداشت می شود که سازمان وابسته به ستاد وزارت علوم است که اینگونه نیست.

وزیر علوم افزود: یکی از دلایلی که این سازمان در ابعاد فراملی شناخته شده است، مدیریت جشنواره خوارزمی است. برند جشنواره خوارزمی سازمان را به یک نهاد علمی تاثیرگذار تبدیل کرده است. نکته دیگر بحث مالکیت فکری است که مجوری که این سازمان صادر می کند در محافل علمی برای ارتقا و گزینش های علمی بسیار مهم است.

زلفی گل با اشاره به اینکه باید ماموریت های بزرگ تری به این سازمان بسپاریم و برآورده شدن آرزوهای بزرگ تری را از سازمان بخواهیم، گفت: یکی از این آرزوها تاسیس پارک علم و فناوری بین المللی ایران است که با توجه به رایزنی هایی که کردیم، استاندار تهران چندین محل را پیشنهاد داده اما آن چیزی که مد نظر ماست، این است که این زمین نزدیک به تهران باشد. خوشبختانه با رایزنی هایی که کردیم ۲-۳ محل مناسب پیدا شده است و به زودی بازدید محلی خواهیم داشت.

وی بیان کرد: به دکتر زمانیان رئیس جدید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، ماموریت دادم پیگیر تاسیس پارک‌علم و فناوری بین المللی ایران با حداقل وسعت هزار هکتار باشد.

وی افزود: فکر می کنیم با توجه به صاحب تجربه بودن سازمان پژوهش ها در بخش پژوهش های بنیادی، کاربردی و توسعه ای به عنوان یک الگو می تواند راهبری بخش پژوهش کشور را در دانشگاه ها و پژوهشگاه های ما برعهده بگیرد. یک مشکلی که در این بخش داریم، نداشتن بیمه پژوهش است و این به توسعه پژوهش در کشور آسیب زده است.

وزیر علوم تصریح کرد:به طور مثال وسط قرار داد بین استاد و دانشگاه، به یکباره یکی از طرفین به هر دلیلی منصرف می شوند و نیاز داریم طرح های پژوهشی بیمه شود تا اگر یکی از طرفین نتوانستند ادامه دهند، آن پژوهش حتما به نتیجه برسد. بحث مالکیت فکری آنچه در حال حاضر وجود دارد، شایسته جمهوری اسلامی نیست. به طور مثال فناور ما اولین بار یک محصول را تولید می کند اما شرکت دیگری به خودش اجازه میدهد، کپی کاری کند.

وزیر علوم ضمن بیان این مطلب که وقتی مالکیت فکری جدی گرفته نشود یعنی ذبح خلاقیت، گفت: در خصوص بیمه پژوهش و بحث مالکیت فکری حتی اگر لازم باشد، باید لایحه ای به مجلس بفرستیم.

به گزارش مهر، در این مراسم دکتر حسن زمانیان به عنوان رئیس جدید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران معرفی و از تلاش های دکتر علیرضا عشوری قدردانی شد.

لینک کوتاه :
به اشتراک بگذارید:
اطلاعات تماس
تهران- خیابان میرزای شیرازی- خیابان میرزا حسنی- پلاک ۱۸- ساختمان شماره ۳ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (خانه تشکل‌ها) طبقه سوم- واحد ۳۱۳
کانون کارآفرینی استان تهران
کانون کارآفرینی استان تهران به عنوان یک تشکل در زیرمجموعه مدیریت امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تشکیل شده است.