کد خبر: ۱۵۵۹ تاریخ انتشار : ۱۸-۰۲-۱۴۰۱ - ۱۴:۱۰ 338

شرکت‌های دانش‌بنیان شاه‌کلید حل مشکلات اصفهان خواهند بود

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه هیچ شخصی خارج از استان اصفهان نمی‌تواند مشکلات استان را حل کند، گفت: نیاز است که مشکلات از داخل استان حل شود، در این راستا در بخش دانش‌بنیان باورهایی را در جامعه ایجاد کردیم که رهبر معظم انقلاب شعار سال را دانش‌بنیان قرار دادند و این باور و فرهنگی است که نیاز است در استان رواج پیدا کند.

به گزارش واحد ارتباطات کانون به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، عصر امروز در نشست مشترک با معاونان پژوهشی دانشگاه‌های استان اصفهان در دانشگاه اصفهان اظهار داشت: هیچ‌گاه وزارت علوم تعیین کننده بودجه دانشگاه‌ها نبوده و نیست و نیاز است برای تخصیص بودجه، پیگیری‌ها را از سمت منبع تایید و تعیین آن انجام شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان استان اصفهان بیان داشت: استان اصفهان ظرفیت‌های بالایی دارد، اما مشکلی که وجود دارد این است که عده‌ای فکر می‌کردند تنها با دودکش‌ها پیشرفت می‌کنند و در این راستا صنایع دارای آلایندگی را در این استان راه‌اندازی کردند در صورتی که مزیت مطلق این استان مسائل فرهنگی، تاریخی و… است.

صالحی با یادآوری اینکه ۴٠ درصد بودجه پژوهشی شرکت‌های دولتی در اختیار شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری است، یادآور شد: در حال حاضر در حال شناسایی بودجه‌ها هستیم و لازم به‌ ذکر است که در سال گذشته این بودجه حدود ۳٠٠ میلیارد تومان بوده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد: شرکت‌های دولتی مشخص می‌کنند که ۴٠ درصد مذکور در کجا و چه طرحی هزینه شود و این موضوع به ارتباط معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها با کنسرسیوم بازمی‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه بیش‌ترین بودجه پژوهشی مربوط به ایدرو و ایمیدرو، شرکت ملی نفت ایران، بانک‌ها و… بوده است، گفت: تا زمانی که در شورای علوم، تحقیقات و فناوری تایید نکنیم، هیچ‌کدام از بودجه‌ها در دانشگاه جاری نمی‌شود و در مقابل موظف‌اند با دانشگاه‌ها قرارداد ببندند.

صالحی با یادآوری اینکه در کنار بودجه ۴٠ درصد، منبع دیگری هم پیش‌بینی شده است، بیان داشت: منبع دیگر، ۱ درصد بودجه تمام سازمان‌های دولتی است که نیاز است از این ظرفیت استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه در دنیا موضوعی به نام نوآوری باز مطرح است که نیاز است از آن استفاده شود، خاطرنشان کرد: در این طرح نیاز است که شرکت‌هایی که کار تولیدی انجام می‌دهند، امور خود را برون‌سپاری کنند؛ بیش‌ از ۹٠ درصد اشتغال دنیا در شرکت‌های کوچک و متوسط است و کار را به گونه‌ای پیش می‌برند تا این شرکت‌ها را رقیب یکدیگر کنند تا بهترین خدمات را با ارزان‌ترین قیمت ارائه دهند.
در کشورمان بخش خصوصی توسط بخش دولتی از بین می‌رود

صالحی اظهار داشت: در کشورمان تمام شرکت‌های دولتی مخالف بخش خصوصی هستند یعنی بخش خصوصی را توسط بخش دولتی از بین می‌بریم و این فاجعه کشور است و این در صورتی است که در دیگر کشورها دولت پشت بخش خصوصی ایستاده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه هیچ شخصی خارج از استان اصفهان نمی‌تواند مشکلات استان را حل کند، تاکید کرد: نیاز است که مشکلات از داخل استان حل شود، در این راستا در بخش دانش‌بنیان باورهایی را در جامعه ایجاد کردیم که رهبر معظم انقلاب شعار سال را دانش‌بنیان قرار دادند و این باور و فرهنگی است که نیاز است در استان رواج پیدا کند.

وی در خصوص بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها توضیح داد: بودجه پژوهش دانشگاه‌ها سرجمع بودجه خود دانشگاه‌ها است و میزان آن بستگی به باور رؤسای دانشگاه‌ها دارد که در نظر آن‌ها پژوهش کجای کار قرار دارد.

صالحی بایادآوری اینکه امسال ۲ هزار و ۳٠٠ میلیارد تومان ردیف بودجه ایجاد و در آن سهم تمام دانشگاه‌ها را مشخص کردیم، خاطرنشان کرد: در این بودجه بیش‌ترین سهم‌ها مربوط به دانشگاه‌های تراز یک با ۲۵ میلیارد تومان و دانشگاه‌های پیام نور با ۲۵٠ میلیارد تومان بودجه است و تفاوتی میان دانشگاه‌های سطح یک استان‌ها وجود ندارد.

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در بودجه امسال ۴٠ درصد را در اختیار گرفتیم اما مجلس با یک درصد مخالفت کرد، گفت: اگر بتوانیم با توجه به صندوق علوم، تحقیقات و فناوری که در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مصوبه‌اش را گرفتیم، ۲ بودجه مذکور را در کنار دیگر منابع به صندوق بیاوریم، اتفاقاتی در پژوهش‌ها رقم خواهد خورد و در این راستا باورها نیز به‌وجود خواهد آمد.

وی خطاب به معاونان پژوهشی دانشگاه‌های استان با با تاکید بر اینکه در نظام نوآوری استان اصفهان، از بهترین‌ها است، مطرح کرد: با وزارت کشور ماموریت‌گرایی را مطرح کردیم تا در استان‌ها با مدیریت استاندار دبیرخانه‌ای در دانشگاه مادر استان شکل بگیرد؛ اگر از ظرفیت‌ها استفاده کنید، در ادامه هرکاری از دست ما بربیاید انجام خواهیم داد.

لینک کوتاه :
به اشتراک بگذارید:
اطلاعات تماس
تهران- خیابان میرزای شیرازی- خیابان میرزا حسنی- پلاک ۱۸- ساختمان شماره ۳ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (خانه تشکل‌ها) طبقه سوم- واحد ۳۱۳
کانون کارآفرینی استان تهران
کانون کارآفرینی استان تهران به عنوان یک تشکل در زیرمجموعه مدیریت امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تشکیل شده است.