کد خبر: ۱۷۸۱ تاریخ انتشار : ۲۱-۰۴-۱۴۰۱ - ۲۲:۰۶ 450
در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ رقم خورد؛

تامین مالی ۱۲۰۰ میلیارد ریالی دانش بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها از فرابورس

مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران گفت: در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری صندوق‌های جسورانه و خصوصی فرابورس قریب به ۵۰۰ میلیارد ریال در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کرده و سکوهای تامین مالی جمعی نیز توانستند بالغ بر ۶۵۰ میلیارد ریال برای شرکت‌های دانش بنیان و نوپا منابع مالی جمع‌آوری کنند.

به گزارش واحد اطلاع رسانی کانون به نقل از  ایرنا  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، “عارف علیقلی‌پور” با تاکید بر اینکه صندوق‌های جسورانه و خصوصی ابزار مناسبی برای رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب می‌شوند، عنوان کرد: در فصل بهار این صندوق‌ها مجموعاً ۵۰۰ میلیارد ریال در دو حوزه زیست فناوری و تجارت الکترونیک سرمایه‌گذاری داشته‌اند که با این نوع سرمایه‌گذاری‌ها مسیر رشد پایدار اقتصادی هموارتر خواهد شد.

دبیر کارگروه ارزیابی تأمین مالی جمعی با بیان اینکه بیش‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه تجارت الکترونیک و کسب‌وکارهای مبتنی بر فضای مجازی صورت گرفته است، عنوان کرد: در این بخش ۴۵۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که عمده این سرمایه‌گذاری­ها در مراحل ابتدایی چرخه عمر و بلوغ شرکت‌های هدف بوده و اکثر شرکت‌های سرمایه‌پذیر پس از تأمین مالی رشد کیفی و کمی محسوسی داشته‌اند.

علیقلی‌پور همچنین با اشاره به یک صندوق جسورانه جدید که در حال تکمیل مستندات موافقت اصولی است عنوان کرد: سال جاری درخواست‌های تأسیس صندوق جسورانه با رشد قابل‌توجهی همراه بوده است و تاکنون ۶ صندوق مستندات اولیه جهت بررسی توسط فرابورس را ارسال کرده‌اند.

مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران با اشاره به‌سرعت گرفتن فراخوان طرح­های تأمین مالی جمعی، اظهار داشت: در سه‌ماهه ابتدایی سال، شاهد انتشار ۲۰ طرح تأمین مالی جمعی توسط سکوهای دارای مجوز فعالیت بودیم که تمامی طرح­های منتشر شده که عمدتاً برای شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته بود که با موفقیت در جمع‌آوری منابع مالی از تأمین‌کنندگان توانستند بالغ بر ۶۵۰ میلیارد ریال منابع خرد جامعه را جمع‌آوری کنند.

وی در نهایت به تصمیم اخیر کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی برای بازبینی در سقف طرح‌های تامین ملی جمعی اشاره کرد و گفت: با درخواست سکوهای تأمین مالی جمعی و بر اساس اختیارات قانونی دستورالعمل، کارگروه ارزیابی اقدام به بازنگری در سقف اعلامی قبلی کرد و اجازه داد طرح‌های معادل با ۲۵۰ میلیارد ریالی نیز قابل فراخوان باشد.

لینک کوتاه :
به اشتراک بگذارید:
اطلاعات تماس
تهران- خیابان میرزای شیرازی- خیابان میرزا حسنی- پلاک ۱۸- ساختمان شماره ۳ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (خانه تشکل‌ها) طبقه سوم- واحد ۳۱۳
کانون کارآفرینی استان تهران
کانون کارآفرینی استان تهران به عنوان یک تشکل در زیرمجموعه مدیریت امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تشکیل شده است.