کد خبر: ۱۸۵۳ تاریخ انتشار : ۲۹-۰۴-۱۴۰۱ - ۷:۴۷ 534
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران:

تصمیمات خلق الساعه به تولید ضربه می‌زند نه احیای وزارت بازرگانی

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه انحلال وزارت بازرگانی از ابتدا اشتباه بود تاکید کرد، وقتی می‌توان از تولید داخل دفاع کرد که ثبات در قوانین داشته باشیم.

به گزارش واحد اطلاع رسانی کانون به نقل از خبرگزاری مهر، علی نقیب در مورد تشکیل وزارت بازرگانی، اظهار کرد:یکی از موارد بسیار مهم در تشکیل یا عدم تشکیل وزارت بازرگانی این است که این تصمیم با کار کارشناسی، بررسی ریشه‌ای و با استدلال‌های قوی گرفته شود.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت و مجلس نباید به صورت سلیقه‌ای تصمیم بگیرند، افزود:اعمال تصمیمات سلیقه‌ای در اخذ تصمیماتی در این سطح فقط مشکلات را بیشتر می‌کند. باید به این سوال پاسخ داده شود که در این چند سال که وزارت صنعت و معدن با بازرگانی ادغام شد چه تغییراتی حاصل شد و حال اگر قرار است وزارت بازرگانی احیا شود چه تغییراتی قرار است ایجاد شود.

اما به نظر شخصی من، انحلال وزارت بازرگانی از ابتدا اشتباه بود زیرا ایران یک کشور بزرگ بوده و باید با دنیا مراودات تجاری گسترده‌ای داشته باشد که پیش نیاز این کار نیز این است که سیاست‌های بازرگانی در هیأت دولت قوی‌تر پیگیر شود و بخش بازرگانی در دولت یک نماینده مستقل داشته باشد.

نقیب در ادامه بیان داشت:درست است که بخش صنعت و معدن و بازرگانی اشتراکاتی باهم دارند و می‌توان سیاست‌های مربوط به این حوزه‌ها را در یک جا تدوین کرد اما باید توجه داشت که در صورت تفکیک این دو بخش از هم به گونه‌ای که در تعامل با هم فعال باشند، کار قوی‌تر جلو می‌رود و بخش خدمات و بازرگانی قوی‌تر از شرایط فعلی ظاهر خواهد شد.

 وقتی می‌توان از تولید داخل دفاع کرد که ثبات در قوانین داشته باشیم

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران  در پایان درباره اینکه گفته می‌شود در صورت احیای وزارت بازرگانی، تولید داخل دچار مشکل می‌شود، تصریح کرد: نباید با این اظهارات شعارگونه، کار کرد. واقعیت این است که تولید داخل همین حالا که بخش صنعت و معدن و بازرگانی در یک وزارتخانه هستند نیز ضربه خورده است و اغلب کارخانجات با ظرفیت کامل فعال نیستند.

وقتی می‌توان از تولید داخل دفاع و حمایت کرد که ثبات در قوانین و مقررات داشته باشیم، در حالی که از دولت‌های قبل این مساله تبدیل به یک رسم شده که بسیاری از تصمیمات به صورت خلق الساعه، آنی و دستوری اخذ شوند.

بنابراین نمی‌توان گفت با احیای وزارت بازرگانی که می‌تواند به صادرات و خدمات جهت دهد و این حوزه را قوی‌تر از قبل جلو ببرد، تولید داخل ضربه می‌خورد چرا که در حال حاضر تولید داخل بنا به مسائلی که ذکر کردم آسیب دیده و این مساله ربطی به احیا یا عدم احیای یک وزارتخانه ندارد.

 

لینک کوتاه :
به اشتراک بگذارید:
اطلاعات تماس
تهران- خیابان میرزای شیرازی- خیابان میرزا حسنی- پلاک ۱۸- ساختمان شماره ۳ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (خانه تشکل‌ها) طبقه سوم- واحد ۳۱۳
کانون کارآفرینی استان تهران
کانون کارآفرینی استان تهران به عنوان یک تشکل در زیرمجموعه مدیریت امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تشکیل شده است.