کد خبر: ۴۵۵۳ تاریخ انتشار : ۰۳-۰۳-۱۴۰۳ - ۱۹:۳۰ 210

ملاقات هیأت مدیره کانون با آقای دکتر نجفی عرب رئیس اتاق بازرگانی تهران

اعضای هیأت مدیره کانون کارآفرینی استان تهران روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه با آقای دکتر محمود نجفی عرب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار آقای دکتر امیر رضا بیدگلی مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق تهران حضور داشتند.


چندی پیش در پی برگزاری دهمین دوره انتخابات هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۱، تغییراتی در ترکیب هیأت نمایندگان پیش آمد و متعاقباً آقای دکتر محمود نجفی عرب در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۲ در انتخابات داخلی بجای آقای مهندس مسعود خوانساری به عنوان رئیس جدید اتاق بازرگانی تهران انتخاب شدند. همچنین در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ آقای دکتر امیررضا بیدگلی جایگزین آقای دکتر غلامرضا ملکی مدیریت پیشین مدیریت امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق تهران شدند.

با توجه به تغییرات مدیریتی پیش آمده در اتاق تهران، دیدار اعضای هیأت مدیره کانون  با مدیران جدید اتاق فرصتی را برای آشنایی و تبادل نظر با آنان فراهم نمود.

در این دیدار از طرف کانون آقایان مهندس علی نقیب، مهندس بهروز حبیبی، محمد امین محمدخان و محمد زهرایی و خانم مهندس معصومه خیراللهی حضور داشتند.

در این جلسه آقای مهندس نقیب و خانم مهندس خیراللهی گزارشی زا از نحوه شکل گیری کانون و اهداف آن بیان و شمه ای از فعالیت های آنرا طی دوسال و نیم گذشته ارایه کردند.

در ادامه آقای دکتر نجفی عرب ضمن صحه گذاری و ارج گذاری بر فعالیت های  کانون در زمینه برندسازی و ترویج کارآفرینی، خواستار شدند که کانون در زمینه رفع موانع ساختاری و زیربنایی کشور کوشش و فعالیت کند. به نظر ایشان هم اکنون بستر لازم برای فعالیت کارآفرینی فراهم نیست و مادامیکه این بستر فراهم نشود انجام فعالیت های ترویجی چندان اثربخش نیست. چنانچه بستر لازم برای کارآفرینان فراهم شود آنان توانایی رشد و بالندگی را دارند اما اکنون جلوی رشد کارآفرینان گرفته شده است.

به نظر ایشان باید فضا را آماده و بستری را فراهم کنیم تا در آن امکان رشد باشد. برای مثال همه ساله شعار سال تعیین می‌شود اما گزارشی از میزان کمی شدن و تحقق شعارها در سالهای مختلف تهیه نمی‌شود.

آقای دکتر نجفی عرب یکی از اقدامات موفقیت‌ آمیز اخیر را حذف الزام داشتن مکان تجاری برای گرفتن کارت بازرگانی دانستند که بالاخره با پیگیری های صورت گرفته در دی ماه پارسال توانستیم از کانال وزارت صمت مصوبه آن را از هیأت وزیران بگیریم. موضوع مهم دیگر پیگیری برای انتقال تعطیلی پنجشنبه به روز شنبه است که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد. بحث جمع آوری کارت‌ بازرگانی که گلوگاه تاجرین شده نیز در دستور کار است و بنا داریم بجای آن عضویت فراگیر را فعال کنیم. ما باید به سمت حل مشکلات ریشه‌ای برویم چرا که در این صورت نسل جوان خودش فعال می‌شود.

ما هم اکنون مشکل جدی در خصوص دادگاه های جرایم اقتصادی داریم و این دادگاه ها نیز همانند دادگاه مطبوعات باید دارای هیأت منصفه از تاجران و اهالی اقتصاد باشد.

در این جلسه آقای مهندس بهروز حبیبی گزارشی را از وضعیت صنایع خودرو و آقای مهندس محمدامین محمدخان گزارشی از وضعیت صنعت تجهیزات پزشکی و چالش های آن ارایه کردند.

گفتنی است آقای دکتر نجفی عرب در مقدمه این چلسه به چالش‌هالی مهم کشور اشاره کردند. به نظر ایشان بحث مصادره و ملی کردن صنایع بزرگ در اوایل انقلاب و اداره آنها توسط مدیران ناآشنا به مسایل اقتصادی صدمات جبران ناپذریری به صنایع کشور وارد کرده است. این کار حتی موجب عقب افتادگی ما نسبت به سایر کشورهای همتراز و حتی پایین تر شده است. مثلاً برخی صنایع مانند خودرو و کفش پس رفت داشته اند. البته برخی صنایع هم مانند نساجی،‌ کاشی و سرامیک و سیمان رشد داشته اند.

به نظر رئیس اتاق تهران چندنرخی بودن ارز ام‌‌الفساد کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی کشور است و سوء استفاده های زیادی از بایت رانت و قاچاق می‌شود. از طرف دیگر حسب گزارش آقای قالیباف، حدود ۱۱۰ میلیارد دلار سالیانه بابت سوپسید سوخت از خزانه کشور تلف و مصرف می‌شود. اعمال این سیاست ها در طولانی مدت موجب شده گروهی که از این شرایط منتفع می‌شوند جلوی تصمیمات دولت و سایر نهادها را بگیرند. به واقع شرایط آنقدر وخیم شده  که  اعمال اصلاحات رادیکال  هم به واسطه احتمال بروز بحران‌های اجتماعی با مانع جدی مواجه شده است. آقای دکتر نجفی عرب وجود سامانه های اطلاعاتی موازی و متعدد در دستگاه‌‌های دولتی و قضایی را یک مانع جدی برای فعالیت‌های اقتصادی دانستند. به نظر ایشان این سامانه ها در ابتدا با هدف تسهیل کارها و فرآیندها راه اندازی شده در حالیکه در عمل بیشتر باعث ایجاد گلوگاه و اضافه شدن کارها از نظر ورود اطلاعات در سامانه های موازی و مانع تراشی در فعالیت‌‌ها شده اند.

لینک کوتاه :
به اشتراک بگذارید:
اطلاعات تماس
تهران- خیابان میرزای شیرازی- خیابان میرزا حسنی- پلاک ۱۸- ساختمان شماره ۳ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران (خانه تشکل‌ها) طبقه سوم- واحد ۳۱۳
کانون کارآفرینی استان تهران
کانون کارآفرینی استان تهران به عنوان یک تشکل در زیرمجموعه مدیریت امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران تشکیل شده است.